Ortodoncja – podstawowe informacje dla pacjenta


Czym zajmuje się ortodoncja?
Ortodoncja zajmuje się kontrolą wyrzynania i ustawienia zębów oraz leczeniem wad zgryzu.


Co to jest wada zgryzu?
Wada zgryzu to nieprawidłowe ustawienie zębów w łukach zębowych, czyli popularnie zwane „krzywe zęby” ale również i takie sytuacje, w których zęby są „proste” lecz łuki zębowe zwierają się w nieprawidłowy sposób, np. górne zęby są znacznie wysunięte do przodu względem dolnych. Taki nieprawidłowy układ górnego i dolnego łuku zębowego może być zauważalny przez samego pacjenta lub rodziców, może ujawniać się w rysach twarzy, ale może być też niezauważony.


Czy wada zgryzu to tylko problem brzydkiego wyglądu?
Niestety wady zgryzu (oprócz tych naprawdę małych) to nie tylko problem estetyczny. Krzywo ustawione zęby utrudniają dokładne oczyszczanie zębów a tym samym sprzyjają odkładaniu się płytki i kamienia nazębnego, które są główną przyczyną stanów zapalnych dziąseł i wynikających z tego komplikacji (patrz rozdział – Periodontologia). Nieprawidłowy układ łuków zębowych może być przyczyną zaburzonego profilu twarzy, nieładnego ułożenia warg a oprócz tych estetycznych skutków, powoduje nierównomierne obciążenie zębów, nadmierne ich zużycie (starcie), nagryzanie dziąsła i jego uszkodzenia, niewydolne odgryzanie i żucie, nieprawidłowe układanie języka. Utrzymujący się przez wiele lat taki stan doprowadza do samoistnego przemieszczania się zębów i pogorszenia ich ustawienia.

W jaki sposób leczy się wady zgryzu?
W pierwszej kolejności należy nie dopuścić do powstania wady zgryzu; temu służą kontrolne wizyty u ortodonty dziecka, które zaczęło już odwiedzać swego stomatologa i przyzwyczaiło się do wizyt na fotelu dentystycznym. Często to ortodonta jest pierwszym lekarzem, do którego zwracają się zaniepokojeni wyglądem zębów i łuków zębowych rodzice dziecka. Ortodonta obserwuje rozwój zgryzu i może zlecić lub wykonać czynności, które zapewniają prawidłowy rozwój zgryzu.
Jeśli doszło do powstania wady zgryzu a dziecko ma już w buzi pierwsze stałe zęby i jest w odpowiednim wieku, ortodonta rozpoczyna leczenie aparatem zdejmowanym. Jest to indywidualnie wykonywany aparat dla danego dziecka, wymaga wzięcia „miary”, czyli wycisków uzębienia. Aparaty zdejmowane są bardzo skuteczne w wieku dziecięcym, zwłaszcza w poprawie ustawienia obu łuków zębowych wobec siebie, poprawie rysów twarzy pod warunkiem, że są noszone minimum 4 godziny w ciągu dnia i całą noc (wbrew powszechnej opinii, że są to „aparaty tylko na noc”). Wizyty kontrolne z aparatem zdejmowanym odbywają się co 6 tygodni.
W prostowaniu „krzywych zębów” i w dużych nieprawidłowościach ustawienia zębów dużo skuteczniejsze są aparaty stałe. Stosujemy je u nastolatków i dorosłych (rzadziej u młodszych dzieci). Składają się z małych elementów (zamków) przyklejanych na stałe do powierzchni zębów. Zamki mogą być metalowe a także w kolorze zęba – kremowe lub przezroczyste. Zaletą aparatów stałych jest to, że nie wymagają od pacjenta pamiętania o zakładaniu aparatu, są one przyklejane na zęby na cały okres leczenia około 2 lat, po czym są odklejane. Aparaty stałe dają lekarzowi możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia zębów w pożądanej pozycji. Wizyty kontrolne z aparatem stałym odbywają się co 4 tygodnie.